Shopping Until 16:00 SAME DAY SHIPPING! 

Eski Boya ve Vernikler Ahşaplardan Nasıl Çıkartılır?


Bir çok eski mobilyanın kötü boyası vardır, taki alttaki boyayı söktüğünüz ana kadar bunun altında ne kadar güzel bir mobilya parçasının olduğunu fark etmek insanı şaşırtır. Eski boya ve verniği sökmek için 3 imkanınız vardır. Kimya, sıcak hava ve mekanik zımpara yapmak… Her metodun kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Kimyasal sökücüler genellikle süslemeli ve oymalı ahşaplara uygundur. Kalın jel ve pastalar hatta en ince kenar ve çatlaklara kadar girebiliyor, dikey yüzeylerde ise iyi yapıştığı için kolay kullanılır.

Sıcak Hava Tabancası ile 650°C hava akımı ile boya (vernik) yumuşatılır. Ardından spatula ile kaldırılır. Burada dikkat edilmesi gereken ahşabın yanmamasıdır. Ayrıca ortamın iyi havalandırılması gereklidir. Mümkün olduğunca solunum maskesi takmak lazımdır. DİKKAT: Çünkü boyanın ısınması ile zehirli buharlar oluşur.

Zımpara kağıdı makine yardımı ile boya ve vernik atıkları çıkarılır. Zımpara esnasında çok ince toz oluşabilir, bu da sağlığa zararlıdır. Bu yüzden burada da solunum maskesi kullanmak gereklidir. (Solunum Maskesi: Filtre P2) Zımpara hızlı aşındığından sık sık değiştirmek gereklidir. Çalışırken problemli buharlar, toz oluşmayacağı için bir kazıyıcı (keskin, eğri bıçaklı) sağlık riski olmadan kullanılır. Gerçi işlem zahmetlidir. Uzun sürer, en alttaki tabakayı kazırken ahşaba zarar verme riski vardır.

Kimyasal sökücüler solvent veya alkalik sökücüler olarak 2 gruba ayrılır. Bu sökücüler boya (vernik) tabakasını yumuşatır. Çözülmüş boya (vernik) bir spatula veya kazıyıcı yardımı ile alınır. Diklorometan içerikli sökücülere Dikkat: diklorometan (DCM) ile çalışmalarda ağır sağlık problemleri meydana geldiğinden Ocak 2009’un sonunda Avrupa genelinde bu maddenin yasaklanmasına karar verilmiştir. Sadece Avrupa’da Diklorometanuygunsuz kullanıldığı için 30 insanın hayatına mal olmuştur. Yıllardır bunun yerine alternatif olarak solvent bazlı sökücüler vardır, DCM siz, mesela CLOU GenelBoya Sökücü.

Alkalik sökücüler veya kül suyu solvent içerikli sökücülere nazaran sadece yağ içerikli boya/ vernikler de etkili olurlar. Örneğin yağlı boya veya alkid boyaları… Modern Su Bazlı Boyalar/Vernikler (Akrilik Boya) ve renk dispersiyonları küllü su ile aşındırılmaz.

Boya Sökme İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sökme işleminde daima koruyucu gözlük ve eldiven kullanın, cilt ve gözlerle her hangi bir temastan kaçının, daima iyi havalandırılmış mekanlarda çalışın veya dışarıda kullanın, söktüğünüz karışımı ve boyayı bir kağıda sarıp atık maddesi olarak bertaraf ediniz.

Ürün bilgisi

CLOU Genel Boya Sökücü’nün kalitesi ürün karşılaştırma testiyle onaylanmıştır (Stiftung Warentest ), 22 Denenmiş sökücüler arasında CLOU Boya Sökücü “boya sökücü” katagorisinde test galibi seçilmiştir. Sökücü kokusuz ve etiketsizdir. Ahşap, ahşap plakalar, beton, taş, sıva, GFK-Materyali ve metal gibi ürünlerde gözeneklere kadar eski boya/vernikleri sökmek için uygundur. 2-K Boya, vernik ve dispersiyonunu da sorunsuz çıkartılabilir. Ekolojik özellikleri nedeniyle ÖKO-TEST Magazini CLOU Genel Boya Sökücü’yü “Çok İyi” olarak değerlendirmiştir.